eŞikayet.net
Müşteri Şikayet Merkezi

Arakan Nerede

Arakan nerede? Haritada arakan (myanmar) neresi? Budistler tarafından zulüm gören arakan müslümanları nerede yaşıyor, hangi ülkenin insanlarıdır? Hepimiz TV’lerde Arakan’da yaşayan müslümanların nasıl zulme uğradıklarını, sırf inandıkları inançları nedeniyle nelere maruz kaldıklarını görmüşsünüzdür. İnsanın yüreği parçalanıyor ve birşey yapamadığından dolayı içi içini yiyor. Bu sözlerin bir faydası olur mu, bir işe yarar mı bilemiyoruz ancak bir iç döküntüsüdür.

Bu yazıyı yazmadan önce internetten epey araştırma yaptık. Arakan haritada Myanmar (Burma) adındaki ülkenin kuzey batısında yer alıyor. Daha belirgin bir tarif için Bagladeş, Çin, Laos, Tayland gibi ülkelerin arasında kalmış, denize kıyısı olan bir ülkedir. Myanmar’ın Rakhine eyaleti olarakta bilinen Arakan’ın nüfusu 2014 yılındaki verilere göre 3,188,807 olup müslümanlar bu nüfusun yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor. Yani 1 milyondan fazla müslüman şu anda eziyet görüyor, zulme uğruyor.

Arakan Nerede?

Arakan müslümanlarına zulüme, işkence, eziyet, ötekileştirme, toplumdan dışlama, köle olarak kullanma, gelişmelerini engelleme 1950’li yıllardan bu yana devam etmektedir. Zalim “Budist” rahipler tarafından yapılan bu zulümlerde Arakan’lı müslümanların okula gitmesi yasaktır. Sadece okuma yazma öğrenmek için birkaç yıllığına gönderilirler sonrasında ise eğitim hakları ellerinden alınır. Yani okuyup, gelişip söz sahibi olmaları engellenir. Çünkü bu oradaki zalimleri korkutmakta, panikletmektedir.

Arakan Nerede, Arakan Haritada Neresi
Arakan Nerede, Arakan Haritada Neresi

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflara baktığımızda yakıldıkları, anadan uryan soyulup işkence edildikleri görülmektedir. Fakat bir internet sitesinde -ki site adresi www.teyit.org’dir- Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların bir çoğunun ise başka yerlerden alıntılanıp, sanki arakan müslümanlarına zulüm yapılıyormuş gibi servis edildiğini iddia etti. Mesela o fotoğraflardan bir tanesi aşağıda paylaşılmıştır. Bu bilginin doğru olup olmadığını bilemediğimden dolayı yorum yapamadım. Bu nedenle sözü size bırakarak düşüncelerinizi paylaşmanızı isteyeceğim.

Arakan Müslümanları İşkence, Arakan Nerede Haritada Neresi
Arakan Müslümanları İşkence, Arakan Nerede Haritada Neresi

Yukarıda paylaşmış olduğum fotoğrafın 2010 yılında Demokratik Kongo cumhuriyetinde gerçekleşen bir trafik kazasından sonra çekildiği iddia ediliyor. Demokratik kongo’da bulunan Sange kasabasında bir akaryakıt tankerinin devrilip, patlaması neticesinde bu insanların yandığı belirtiliyor. Bunun delili olarak şu adresi gösteriyorlar.

Her neyse… Konu bu değil. Konu Arakan’da zulüm gören müslümanların gerçekliğidir. Belki birçok görüntü gerçek olmayabilir ama neticede orada yaşayan müslümanların zulüm gördüğü bir gerçektir. Bu konuda Türkiye ne yapıyor, ne yapmalıdır bilemiyorum ancak suriyeli kardeşlerimize baktığımız gibi Arakan’lı müslümanlara da bakıp, yardım etmeliyiz diye düşünüyorum. Bilemiyorum belki yanılıyorumdur ancak onlarda bir müslüman ve dünyanın öbür ucunda olmaları birşeyi değiştirmez.

Arakan Nerede?

Allah arakanda yaşayan müslüman kardeşlerimizin yardımcısı olsun. Bu zulmü yapanları da kahhar ismiyle kahretsin. Sırf müslüman oldukları için insanlara bu şekilde zulüm yapılmaz, yapılmamalıdır. Değil müslüman hangi inanca mensup olursa olsun bu şekilde bir canilik insanlığa sığmaz. Bunu yapanlar da insanlıktan nasibini almamış vahşi yaratıklardan başka bir şey değildir. Bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz? eŞikayet.net

KULLANICI YORUMLARI ALANI

5 YORUM
 1. Ömer

  slubuyla aktarayım.
  Budizm, İslam gibi yaşama hakkına çok değer veren bir dindir.
  Bir budist rahibin darp edilmesi nasıl sizi mutlu edebilir ki. Arakanlı müslümanları bu rahip mi öldürdü?
  Sonuçta kapitalizmin oyunlarına budist düşmanlığı yaparak alet olmayalım.
  Oradaki müslüman ve budist toplumları arasındaki nifak sadece dünyadaki kan emici emperyalistlerin işine yarar.
  Araştırınız: ‘Myanmar’ devletinin başındaki Nobel ödüllü kadın mahluk kimdir?
  Tüm soruların cevabını bulursunuz.

 2. Sabiha

  Ben dövmekle hak bulmuyorum onlar nasıl bizim Müslüman kardeşlerimize yaktıysa aynısını onlar da yapsın Onlar ne ceza verdiyse Müslüman kardeşlerimiz de onlara versin özaman İçimiz rahat eder. Saygılarımla Sabiha Kaçan.

 3. Gülcan

  Ya insanın içi gidiyor. O resimleri görmek bile insanı mahvediyor. Videoları izleyemedim bile. Allah aşkına birşeyler yapın. Birileri bu zalimleri durdursun. Türkiye o kadar güçlü bir ülke neden birşey yapmıyoruz? 🙁

 4. Erkan

  arakan neresi öğrendik öğrenmesine de kardeşim yarın eyüp sultan dergahında olacağız inşallah gelebilen gelsin bayram sabahına dua edelim bayramı ne yapalım ümmeti muhammed böyle iken insanlığımız nerde kardeşim. Bu haberleri duyduğumuzdan beridir ne moralimiz kaldı ne de brşey yapacak hevesimiz. 🙁

 5. Zelkiha

  Dünyada zulüm biteceğine gittikçe artıyor. Özellikle de müslüman coğrafyalarda bu denli zulmün olması oldukça manidardır. Allah bizi muhafaza buyursun. Fakat bir düşünün lütfen neden her zaman islam coğrafyasında böylesine kanlı olaylar cereyan ediyor. Bir yandan Irak, Suriye bir yandan Türkmenler bir yandan arakan daha nereye kadar devam edecek böyle. Birileri bu akan kana dur demeli. Tüm dünya ekran karşısında bir şey yapmadan öylece duruyor. Yazıklar olsun bize ve insanlığımıza…