eŞikayet.net
Müşteri Şikayet Merkezi

Green Card Başvuru Tarihleri

Uzun zamandır green card çekilişi ile alakalı araştırma yapan biri olarak bu yazımda green card başvuru tarihleri ile alakalı bir yazı da ben yazmak istedim. Umarım insanlara bu konuda faydalı olabilirim. Bu yazıda elimden geldiğince yeşil kart yada tüm dünyada bilinen adıyla green card hakkında soracağınız sorulara yanıt vereceğim. Bilmediğim konularda da topu başkalarına atarak sizleri alanında uzman kişilere yönlendireceğim. Ama genel manasıyla birçok konu hakkında bilgi sahibi olduğumu söyleyebilirim. Nasıl mı? Çünkü green card kazananladan biriyim.

Green Card Nedir?

Green Card, Amerika’nın ülkesindeki çeşitliliği arttırmak için hazırlamış olduğu bir programın halk arasındaki adıdır. Her yıl dünyanın birçok ülkesinden çalışmak ve kendi kültürünü tanıtmak amacıyla 55.000 kişi Amerika’da oturum ve çalışma hakkına sahip oluyor. Eğer ingilizceniz varsa daha detaylı ve yüzde 100 doğru bilgilere https://www.uscis.gov/greencard sitesinden ulaşabilirsiniz. Elbette bazı ülkeler bu haktan istifade edemiyor. Mesela Kuzey Kore, Suriye, İran, Küba vs.. gibi ülkelerden ABD yasal olarak göçmen kabul etmiyor. Türkiye ile alakalı bir problem bulunmuyor. Her yıl yaklaşık olarak 2500 Türk, amerikada yaşama hakkına -yasal olarak- sahip oluyor.

Çok gerekli midir? Bu sorunun cevabı herkes için farklıdır. Kimisi siyasi nedenlerden dolayı ülkesini terk etmek isteyebilir yada kimisinin geliri iyi değildir, yaşadığı ülkede geçimini sağlayamıyordur ve daha iyi bir yaşam hayali ile de amerikaya gidiyor olabilir. Özellikle Ortadoğu ve uzak doğu ülkelerindeki insanlar yaşadıkları yerlerde mutlu olmadıklarından dolayı Amerika’da yaşamayı tercih ediyor olabilirler.

Green Card Başvuru Şartları Değişiyor mu?

Amerika’nın yeni Başkanı Trump birçok konuda olduğu gibi Green Card noktasında da bazı katı kurallar getireceğini söylemişti ve söylemeye de devam ediyor. Henüz bir değişiklik söz konusu değildir. Amerika’da Başkan istiyor olsa bile bir kararın kanun hükmüne dönüşebilmesi için oylamanın yapılıp, bunun ülke için faydalı olmasına karar verilmesi gerekir. Dediğim gibi henüz değişen bir şey yok fakat eğer green card başvuru şartları değiştirilirse işte o zaman birçok kişi bu haktan yararlanamayacaktır.

Mesela en az lise mezunu olmak gerekiyor. Lise mezunu olmakta yeterli olmuyor. İngilizceyi konuşabiliyor en azından anlayabiliyor olmanız şart. Cebinizde yüklü bir miktar paranın olması gerekiyor ki bu rakamın 1 milyon dolardan fazla olduğu iddia ediliyor. Tüm bunlar puanlama sistemine tabii olacaktır. Yani diyelim ki üniversite mezunusun 3 puan olacaktır. Lise mezunusun 1 puan olacaktır. Paranız var 10 puan olacak, gençseniz 1 puan olacak vs.. gibi. Bu şekilde 30 puanı tamamlarsanız eğer green card hakkına sahip olabileceksiniz. Şu anda green card başvuru şartları değişmediğinden kafanızı bunlarla yormanıza gerek yoktur.

Green Card Başvuru Tarihleri

Sevgili arkadaşlar. Her sene green card başvuruları 1 aylık bir süre zarfında kabul ediliyor. Bu sürenin dışında Başkan’ın oğlu, Cumhurbaşkanı’nın kızı bile olsanız başvuru kabul etmiyorlar. Resmi olarak başvuru yapabileceğiniz internet sitesi www.dvlottery.state.gov olup, bunun dışındaki tüm siteler ya aracı firmadır, ya da insanları kandırıp, paralarını cebine indiren dolandırıcılardır. Elbette bir aracı firmadan danışmanlık hizmeti satın alarak işlemlerinizin eksiksiz ve kusursuz bir şekilde yapılmasını isteyebilirsiniz. Bu noktada tercih tamamen sizindir fakat ben sizlere dolandırıcılara karşı uyarmakla yükümlüyüm. Her internet sitesine güvenerek ödeme yapmayınız.

Güncel green card başvuru şartları 2017 - 2018 nasıl oldu?
Güncel green card başvuru şartları 2017 – 2018 nasıl oldu?

Zaten birçoğu green card başvuru tarihleri gelmediği halde başvuruların başladığını söylemesi bile kendisini ele veriyor. Her yıl green card başvurusu Ekim ayının ilk haftasında başlayıp Kasım ayının ilk haftasında sona erer. Bazen 2 Ekim’de başlayan green card başvuruları bazen 7 Ekim’de de başlayabiliyor. Zaten şu anda siteye girseniz bile bir başvuru formu görmenize imkan yoktur.

Green Card Başvuru Şartları Nelerdir?

Sevgili arkadaşlar. Mantık çok basit aslında. Amerika’ya tehdit olabilecek biri olmamanız gerekiyor. Yani diyelim ki geçmişinizde bir sabıka varsa maalesef green card çekilişini kazanmış olsanız bile sizi konsoloslukta yapılacak olan görüşmede eleyebiliyorlar. Ya da diyelim ki size göre terör örgütü olmasa bile Amerika’ya göre terör listesinde olan bir örgüte, bir gruba üye olmuş olsanız bile size green card vermiyorlar. Bunun dışında hemen hemen herkesi her şartla kabul ediyorlar. Buna ingilizce bilmiyor olmanız da dahildir. Yine de kısaca sıralamak gerekirse:

 • En az ilkokul mezunu olmak (son 5 yıl içerisinde 2 yıllık iş tecrübesi istiyorlar ki bunu da belgelemeniz gerekiyor)
 • Terör örgütlerine üye olmamak
 • En az 18 yaşında olmak
 • Cinayet, Taciz, Hırsızlık gibi suçlara karışmamış olmak.

Bunların dışında da bir şartları yoktur. Paranızın olup olmaması hiç sorun değil. Neticede green card başvurusu yapan herkesin parası olacak diye bir kaide yok. Ya da ingilizce biliyor olmanız şart değil. Tabii bütün bunlar mevcut green card başvuru şartları arasında yer alıyor. Trump’ın istediği şekilde bir green card başvuru şartı getirilirse işler o zaman çok zorlaşacak diyebiliriz.

Nasıl Yeşil Kart Alırım?

Bunun için yapmanız gereken ilk iş www.dvlottery.state.gov sitesine Ekim-Kasım aralığında girerek ingilizce olan formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaktır. Sonrasında size verilecek olan konfirmasyon numarasını saklayarak Mayıs ayında green card başvuru sonuçlarını kontrol etmektir. Eğer kazanmışsanız yaklaşık olarak 1300-1400 dolar harcama yapacağınız maraton başlamıştır demektir. Kafanıza green card başvuru tarihleri ile alakalı takılan her türlü soruyu yorum alanından sorabileceğinizi lütfen unutmayınız. Şimdiden herkese bol şans dilerim.

Bu şikayetleri incelediniz mi?
KULLANICI YORUMLARI ALANI

14 YORUM
 1. Serkan

  Yesil kart basvurusu halen devam ediyor mu? Nereden basvuru yapabiliriz?

 2. çok teşekkürler …

 3. mehabalar başvurular yenilenmesi gerekmiş ama sayfada yeniden başvurmayı bulamadım yardımcı olur musunuz?

  1. Adem Cebe

   Yeniden başvuruyu yine ilk başvuru yapmış olduğun http://www.dvlottery.state.gov sitesinden yapabilirsin. Önceki başvurular iptal edildi. Yeniden bilgileri doldurup, göndermen gerekiyor.

 4. merhabalar abi bu foto tool açılmıyor bir türlü internet kafeye de gittim gene olmadı ne yapmak lazım

  1. Adem Cebe

   Bilgisayarında Flash Player’in son sürümünün yüklü olduğundan emin olmalısınız. Eğer flash player yüklü değilse problem olacaktır. Eğer flash player uygulamasını yükledikten sonra da böyle bir problem devam ediyorsa JAVA uygulamasını yükle yada güncelle. Bu iki işlemden sonra çalışması gerekir. Eğer olmazsa başka bir bilgisayardan denemeniz tavsiye edeceğim.

 5. Ferhan Kırbaş

  Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim. Benim sorum şu şekilde olacak. Ben şimdi 17 yaşındayım. Daha 18 olmadım. Eğer bu sene başvuru yaparsam 17 yaşında olduğum için bir problem olur mu? Yani nasıl olsa seneye 18 olacağım. Bu bir sorun olur mu? Çok teşekkür ederim.

  1. Adem Cebe

   Şimdi şöyle. Şu anda içinde bulunmuş olduğunuz durumu belirtiniz. Şu anda sadece çekiliş yapılıyor. Sizin kaç yaşınızda olduğunuza, nereli olduğunuz, cinsiyetinize yada başka birşeye bakmıyorlar. Sadece çekiliş yapılıyor. Elenme aşaması konsoloslukta olacaktır. Eğer konsolosluğa gittiğiniz tarihte 18 yaşınıza girmiş olacağınıza eminseniz problem olmayacaktır. Ancak doğru bilgileri girmenizi tavsiye ederim.

 6. Yakup

  Ben de bu sene green card başvurusu yapmak istiyorum fakat bir problem var. Ben şu anda üniversitede okuyorum ve 3. sınıfım. Gelecek sene de okula gitmem gerekecek yani 1 seneden fazla bir sure Türkiye’den çıkamıyorum. Bu sene başvurursam ve bana green card çıkarsa nasıl bir yol izleyebilirim? Teşekkürler.

  1. Adem Cebe

   Merhaba. Elbette bir çözüm yolu bulunuyor. Bunun için amerikaya bir defa yada 2 defa gidip gelmeniz gerekebilir. Eğer green card çekilişini kazanırsanız öncelikle işlemlerinizi tamamlamak için 4-5 ay kadar beklemeniz gerekecek. Konsolosluğa en kötü ihtimalle 6. ayda gittiğinizi varsayarsak maksimum 7. ayda amerikada olabilirsiniz. Bu bağlamda green card başvuru sonuçları 2-7 Mayıs 2018’de açıklanacağı için 2019’un Ocak yada Şubat ayında Amerika’ya gidebilirsiniz.

   Amerikaya gittikten sonra en az 2 ay kalmanız gerekecek. Orada green card işlemlerini tamamladıktan sonra Türkiye’ye gelip bir 6 ay kalabilirsiniz. Bu süreyi geçirmemeniz gerekiyor aksi halde green card hakkınız yanar. Zaten yaz ayına denk geldiğinden okulun problem olacağını zannetmiyorum. Yazı amerikada geçirdikten sonra Güz sezonu için Türkiye’ye gelip devam edebilirsiniz.

   Anlayacağınız çok zorlu bir süreç sizi bekliyor olacaktır. Ama kazanırasnız bence bütün bunlar için değer diye düşünüyorum. Sonrasında Amerika’ya gidip yüksek lisansınızı da yaparak güzel bir iş yerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Tabii bunlar benim düşüncelerimdir. Siz ne düşünür, neye karar verirsiniz, bunu en iyi siz bilirsiniz. İyi günler.

 7. Nedim Kılıç

  Merhaba, nasılsınız? Benim bir sorum olacak. Şu anda devlet çalışanıyım. Ben green card başvurusunda bulunursam bana bir zararı olur mu? Eğer olmazsa diyelim ki green card çıktı. Amerika’ya gitmem çok zor mudur? Orada yaşam nasıl? İngilizcem yok. Alışabilir miyim? İngilizce öğrenmek çok zor mudur? Bilgisi olan bir kişi yardımcı olursa çok memnun olurum.

  1. Adem Cebe

   Öncelikle ilk sorunuza cevap vereyim. Devlet çalışanı olmanız green card sonuçlarını etkilemeyeceği gibi green card başvurusunda bulunmanız da resmi makamlarca sorun olmayacaktır. Bu sizin en doğal hakkınızdır.

   Amerika’ya gitmek zor mudur? Bu herkese göre değişir. Başlangıçta yaklaşık 1200-1400 dolar arası bir masraf yapmanız gerekiyor. Bu masraflardan sonra amerikaya gidebileceksiniz. Orada yaşam taktir edersiniz ki zor olacaktır nihayetinde bilmediğinzi bir ülke, yabancı insanlar, bilmediğiniz bir dil ve iletişim kurmakta yaşanılacak zorluklar. Eğer tanıdıklarınız varsa bu süreci hızlı bir şekilde atlatabilirsiniz.

   İngilizce öğrenmenin zorluğu olsa da imkansız değildir. Şahsen tanıdığım birkaç kişi var 50 yaşından sonra ingilizce öğrenen… Başka sorularınız olursa sormaktan çekinmeyiniz.

 8. Şeyma

  Merhaba. Şu anda Ekim ayına girdik. Acaba green card başvuruları nereden ve nasıl yapılacak? Ben internet sitesine giriyorum fakat dolduracağım bir form bulamıyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz?

  1. Adem Cebe

   Merhaba Şeyma hanım. Green Card başvuru formu http://www.dvlottery.state.gov sitesinde aktif olacaktır. Bu hafta içerisinde green card başvurusunu yapabilirsiniz. Henüz aktif olmamıştır.