eŞikayet.net
Müşteri Şikayet Merkezi

Rooibos Çayı Nedir?

Rooibos çayı (kırmızı çay) son günlerde Türkiye’de hayli popüler olan bir zayıflama çayı olarak biliniyor. Birçok kişi rooibos çayı zayıflatır mı, nerede satılır, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir diye merak ediyor. Bu nedenle kırmızı çay olarakta bilinen roobios zayıflama çayı hakkında bu yazımızda detaylı bir paylaşım yapacağız. İnternetten satın alabileceğiniz bu bitkisel çayın satış fiyatı 15-20 TL arasında değişmektedir. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyükşehirlerde bazı aktarlardan da roobios zayılfama çayını bulabilirsiniz.

Roobios Bitki Çayı Nedir?

En büyük özelliği KAFEİNSİZ olmasıdır. Bu nedenden dolayı tavsiye edilen bu bitki çayının kökeni Güney Afrika’dır. Afrikalıların günlük 5-6 bardak roobios çayı tükettiği iddia ediliyor. Kafeinsiz olmasından dolayı kimyasal bir işleme maruz kalmayan bu bitki çayını küçük büyük herkes rahatlıkla kullanabiliyor. Ayrıca yine içerisinde kafein maddesi olmadığından dolayı isterseniz su yerine bu çayı için fakat tabii ki de bizim tavsiyemiz yine günlük 3-4 bardak içilmesi yönünde olacaktır.

Bol miktarda Antioksidan Bulunuyor

Roobios çayı içerisinde bol miktarda aktioksidanlar bulunuyor. Bildiğiniz üzere antioksidanlar vücudu koruyan doğal antivirüslerdir. Yani bu çayı içtiğinizde hemen etkisi olmasa da düzenli olarak tüketildiğinde birkaç ay içerisinde vücudunuzun daha dinç olduğunu hissedeceksinizdir. Ayrıca kalp rahatsızlıklarına karşı da bir tedbir almış olursunuz.

İnternette edindiğim bilgilere göre bu çay ile alakalı epey araştırma yapılmış ve bu araştırmalar neticesinde bazı kanserlere karşı da etkili olduğu belirtilmiştir. Şahse internette roobios çayı ile alakalı türkçe bilimsel kaynaklara ulaşamadım. Yabancı dilde yazılmış onlarca kitap bulunuyor. Fakat -maalesef- yetersiz ingilizce nedeniyle içeriğinde yazılanları anlayamadım. Dileyenler buraya tıklayarak Google üzerindeki kitaplara ulaşabilirler.

Roobios Çayı Kullanıcı Yorumları ve şikayetleri
Roobios Çayı Kullanıcı Yorumları ve şikayetleri

Bol miktarda mineral bulunuyor

Roobios çayı içerisinde magnezyum, kalsiyum, manganez, çinko, demir gibi insan vücudu için gerekli olan bazı mineralleri de bol miktarda barındırdığı söyleniyor. Bu mineraller sinir sistemini, kemik gelişimini, metabolizma düzenini, dolaşım sistemini etkilemektedir.

Ayrıca yine içerisinde bulunan Chysoeriol antioksidanı sayesinde kan dolaşımının daha düzenli olmasını sağlar. Tansiyonu ve kolesterolü düzenler. Bunların dışında mide hastalıklarını, cilt rahatsızlıklarını da azalttığı yönünde çalışmaların olduğu ifade ediliyor.

Rooibos Çayı Yan Etkileri

Rooibos Çayı Nerede Satılır
Rooibos Çayı Nerede Satılır

Konumuzun başında söylediğimiz üzere içerisinde bulunan çok miktarda antioksidan sayesinde birçok sağlık sorununu önlediği, bazılarını da tedavi ettiği belirtilmektedir. Ayrıca kafeinsiz olması rahatlıkla kullanabilmenizi sağlıyor. Bu çay her ne kadar kızıl renkte olmasından dolayı kırmızı çay olarak geçiyor olsa da yeşil renkli olanı da bulunuyor. Aralarında tat farkı olması dışında başka bir farklılık yok gibi görünüyor. Roobios çayının kırmızı renkte olanı oldukça güzel bir tada sahipken, yeşil renkli olan bildiğiniz ot tadı veriyormuş.

Roobios çayı faydaları hakkında yukarıda yeterli bilgi paylaştığımızı düşünüyoruz. Bu çay ile alakalı yapılmış araştırmalar bilinen bir yan etkiye rastalanılmadığını göstermektedir. Yine de kullanırken aşırıya kaçmamak gerekiyor. Düzenli olarak tüketirsek bir sorun olmayacaktır. Kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda yarar vardır. İnternet bilgi sitelerinde her ne kadar hamileler, emziren kadınlar kullanabilir deniliyor olsa da tam olarak yan etkileri bilinmediğinden dolayı biz kullanılmaması yönünde tavsiyede bulunacağız.

Roobios Çayı Nasıl Hazırlanır?

Oldukça basit bir şekilde hazırlanan roobios çayı için yapmanız gereken biraz suyu kaynatmaktır. İsterseniz aile boyu hazırlayın (demlikte) isterseniz 1 kişilik 1 fincan hazırlayın. Eğer 1 bardak çay hazırlayacaksanız 1 çay kaşığı roobios çayı yeterli ölçü olacaktır. Kaynamış suyun içine katacağınız çayın demlenmesi için 4 dakika kadar bekleyiniz.Eğer demlikte hazırlayacaksınız 1 yemek kaşığı (demliğin büyüklüğüne göre değişebilir) katıp 4-5 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz.

Roobios çayı hazırlanışı hem kırmızı çay hem de yeşil çay için aynıdır. Her zaman söylediğimiz gibi yine belirtmek istiyoruz. Eğer bir rahatsızlığınız varsa lütfen roobios çayı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Roobios Çayı Nerede Satılır?

Bu bitki çayını genelde internetten temin edebilirsiniz. Birçok aktar sitesinde roobios çayı satılıyor. Yurtdışından da dileyenler sipariş verebiliyorlar. Çevrenide bulunan aktarlara uğrayıp roobios çayı olup olmadığını sorunuz. Genelde 1 paket roobios çayı 15-20 TL arasında bir fiyata satılıyor. Son günlerde Türkiye’de hayli popüler olan roobios bitki çayı ile daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Roobios Çayı Kullanıcı yorumları

Bu bitki çayı ile alakalı öğrendiğimiz bilgileri sizlerle paylaştık. Aşağıdaki yorum alanından roobios çayı kullananlar ürün hakkındaki şikayet, yorum ve tavsiyeleri paylaşıyorlar. Siz de roobios çayı kullanıcı yorumları başlıklı bu yazımızda düşüncelerinizi paylaşarak, başkalarına fikir verebilirsiniz.

KULLANICI YORUMLARI ALANI

3 YORUM
 1. Mihriban uygul

  Halsizlik ve uyku yapıyor tansiyonu çok düşürüyor

 2. Deniz

  Çok teşekkür ederim sayın adamın. Gerçekten çok güzel ve açıklayıcı bilgiler paylaşmışsınız. İyi çalışmalar.

  1. Fatma Çelik

   Kullandın mı? Yazının güzel olması yeterli değil ürünün işe yarayıp yaramaması önemli olan.