eŞikayet.net
Müşteri Şikayet Merkezi

Sigarayı Bıraktıran Dua

Merhaba. Geçtiğimiz günlerde Google’da sigara bıraktıran bitkisel ürünler nelerdir diye aratırken bir yerde sigara bıraktıran dua başlığında bir yazının yayınlandığını gördüm ve dikkatimi çektiği için bu konu hakkında sizlerle birkaç şey konuşmak istedim. Öncelikle İslam’da sigara bıraktıran dua var mıdır, böyle bir dua yapılır mı? bu konular hakkında konuşmamız gerekiyor.

Arkadaşlar islamiyette böyle bir dua yoktur. Yani sigara bırakmak için dua etmenize gerek yok. Elbette dua etmek güzel birşeydir fakat sırf sigara bırakmak için dua yoktur. Kaldı ki günümüzde maalesef insanlar tembelliklerini görmezden gelerek her işlerini Allah’a dua ederek çözmeye çalıştıklarından hem inançlarına zarar vermektedirler hem de neticede olumlu bir dönüt alamayabiliyorlar.

Sigara bırakmak için öncelikle azimli olmanız gerekiyor. Eğer böyle birşey olmuş olsaydı bunun içkiyi bırakmak için dua, zinayı bırakmak için dua, hırsızlıktan kurtulmak için dua gibi örneklerini çoğaltmak gerekir. İslamiyet bu kadar basit bir din, inanış değildir. Kimsenin de bu inanışı ayaklar altına almaya hakkı yoktur. Yok efendim biri çıkar yakmayan kefen satarak insanları kandırır ve kendisi de köşe olur. Bir başkası çıkar cennete direkt uçuran terlik yapar.. Yok efendim biri çıkar abuk sabuk şeyler söyler. İnanmayın bu türlü şeylere.

Eğer islamiyeti merak ediyorsanız öncelikle İslamiyetin mesajlarını inceleyiniz. Bunlar arasında namaz, oruç, hac gibi ibadetler sonra gelmektedir. Öncelikle insan olmak gerekir. Sonrasında hırsızlık yapmamak, zina yapmamak, adaletli olmak, kimsenin malına göz dikmemek, kıskanç olmamak gibi hasletlere bakmak gerekiyor.Oruç, namaz, zekat, hac ibadetleri gizli yapılan, kimseye gösterilmemesi gereken ibadetlerdir. Fakat hem namaz kılıp hem hırsızlık yapıyorsa, faiz yapıp haram lokma yiyorsa, vergi kaçırıyorsa, kumar oynuyorsa, zina ediyorsa, insanlara karşı adaletli değilse, adam kayırıyorsa, rüşvet alıp veriyorsa ve bunun gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür. Kimse kusura bakmasın ama o noktadaki inancı sorgulamak gerekir.

Sigara bırakmak için dua konusunu yazmak istememin nedenlerinden biri de buydu. Aslında eŞikayet.net sitesi olarak bu tarz konuları burada konuşmazdım fakat geçtiğimiz günlerde siteme eklediğim sigara bıraktıran bitkisel yöntemler konusu nedeniyle sigara bıraktıran dua konusunu da bu şekilde paylaşmak istedim. Bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz? Sigara bırakmak için dua mı etmek gerekir yoksa azimli olup, ben bir daha sigara içmeyeceğim diyerek direnç mi göstermek gerekir?

Bu şikayetleri incelediniz mi?
KULLANICI YORUMLARI ALANI