eŞikayet.net
Müşteri Şikayet Merkezi

Şişli Evkur Şubesi Bozuk Telefon ve Samsung Şikayetleri

Bir hafta bile kullanamadığım bozuk olan telefonu aldığım şube Şişli Evkur’a götürdüm. Mecidiyeköy Samsung bayiye yönlendirildim. Orada bozuk olduğuna dair belge getirmem istendi. Belgeyi aldım Evkur’a götürdüm. Hemen değişim yapacaklarını söylemelerine rağmen evrak eksikliği var deyip beni tekrar aynı adrese (mecidiyeköy samsung yetkili servise ) gönderdiler.

Evkur tarafından yanlış yönlendirildiğim bir süre beklemem gerektiğini ve bana haber vereceklerini söylediler. Verilecek telefonun samsung bayisinden verileceği söylendi. Evkur ise kendisinin vereceğini söyledi. Samsung bayisinden iadesini talep ettim. Bozuk telefonu tekrar bana verdiler.

Tekrar Evkur’a gittim. Durumu bildirdim. Tekrar samsung bayisine telefonu götürmem gerektiği söylendi. Telefonu oraya bırakıp çıktım. Ödeme tarihim yaklaşıyor olması ve benim telefonu hiçbir şekilde kullanamamış olup mağdur edilmiş olmam beni iş hayatımda ve normal hayatımda çok zor durumda bırakmıştır.

Müşteriye yapılan bu çirkin muamelenin en kısa sürede iyi şekilde çözümlenerek tarafıma dönülmesini talep ediyorum. Hiçbir müşteri gereksiz yere bu şekilde zamanının ziyan edilmesini mağdur bırakılmasını hak etmiyor.

KULLANICI YORUMLARI ALANI